484 4050

haigla@raplahaigla.ee

Röntgen
  
Röntgeniuuringu tulemuseks on röntgeniülesvõte, millelt radioloog või raviarst saab vajaliku info sinu edasisteks ravijuhisteks ja -otsusteks. Röntgenile suunab sind sinu raviarst. 
  
Meie osakonnas saad teha röntgenipilte erinevatest kehapiirkondadest:
* rindkerest
* luudest ja liigestest
* lülisambast
* kolju
* vaagen
* kõht
  
Lisaks teeme:
* urogramme (neerude uuring kontrastainega).

Patsiendi info röntgenuuringute kohta ja selleks ettevalmistamine. 

Röntgeniuuringule saadab patsiendi tema raviarst asjakohase saatekirjaga (kohustuslik). Kutsumata ei tohi röntgenikabinetti siseneda. Patsiendil tuleb oodata, kuni teda uuringuruumi kutsutakse.
  
Röntgeniuuringu tegemiseks kasutatakse ioniseerivat kiirgust. See kiirgus on meie elukeskkonnas tavaline. Inimene on hästi kohanenud elamaks väikeste kiirgusdoosidega. Nii meis endis kui ka keskkonnas leidub alati vähesel määral ioniseerivat kiirgust, mis annab inimesele nn loodusliku kiirgusdoosi. Röntgeniuuringul kasutatav ioniseeriva kiirguse doos erineb uuringuti ja oleneb patsiendi anatoomilistest iseärasustest.
  
Röntgeniuuringu tulemuseks on röntgeniülesvõte, millelt radioloog ja/või raviarst saab vajaliku info patsiendi edasisteks ravijuhisteks ja -otsusteks. Uuringu tegemisel veendutakse, et kiirgusest tulenev võimalik kahju on väiksem kui selle kasutamisest saadav kasu.
  
Raseduse ajal ei ole lubatud röntgeniuuringud ilma erakorralise meditsiinilise näidustuseta. Ioniseeriva kiirguse mõjutustele on tundlikumad lapsed ehk kasvav organism. Kui Te olete ülitundlik kontrastaine, joodi või mõne muu ravimi suhtes või kui Teil esineb neerupuudulikkus, peate sellest raviarsti ja radioloogiatehnikut enne uuringut teavitama.
  
Kõik uuringud ei võta ühepalju aega ning vahel on vaja teha patsiendist mitu ülesvõtet. Tavaliste ülesvõtete tegemine (nt rindkere, lülisamba, luude, kolju ülesvõtted) ei nõua spetsiifilist ettevalmistust. Ülesvõtte tegemise ajaks palutakse patsiendil vajaduse korral lahti riietuda, eemaldada metallesemed (ketid, sõrmused, juukseklambrid) ja prillid.
Soovitatav on tulla uuringule ilma ehete ja muude kaunistusteta.
  
Ülesvõtte tegemiseks seab radioloogiatehnik patsiendi vajalikku asendisse. Vajaduse korral võidakse paluda patsienti ülesvõtte tegemisel hetkeks hinge kinni pidada, et pildistatav kehapiirkond ei liiguks ja pilt tuleks parema kvaliteediga.
 
Eesti Keskkonnaameti kiirgusosakonna abiga on olemas eesti keelne info “Röntgenkiirgus. Mida patsient peab teadma” ( X-Rays. What patient needs to know) ka Rahvusvahelise Aatomienergiaagenturi kodulehel ning on lugemiseks meie patsientidele olemas allpool lisatuna.