GRIPPI haigestumise hooaeg algab peagi

Gripi hooaeg kestab üldjuhul oktoobrist maikuuni ning gripiviiruse ringlusse ilmumine sel ajavahemikul on tavaline. Eestis haigestus  2017/2018 hooajal grippi 55 000 – 60 000 inimest, mis oli arvestuste järgi 7-10%  enam kui aasta varem gripi hooajal. Terviseameti andmetel haigestusid kõige enam lapsed, teistes vanusegruppides jäi haigestumine varasemate aastate tavatasemele.  Eelmisel gripi hooajal domineeris B gripiviirus, kusjuures haiguse raskusaste oli sarnane A gripiviirusest tingitud haiguse kuluga.  Eestis vajas haiglaravi ligi 2000 patsienti, mis oli ka oluliselt rohkem kui aasta varem gripi tõttu haiglaravile suunatud patsientide arv.  Gripi tõttu suri 94 haiget, neist 89 oli vanemaealised vanuses 65+; kõik 94 haiget kuulusid gripi suhtes riskirühma, keegi neist polnud vaktsineeritud. Peamine riskitegur oli vanus ja kroonilised haigused.

Statistika näitab, et grippi diagnoositakse sagedamini ja kuigi ravivõimalused on paranenud, võib gripp ikkagi osutuda eluohtlikuks haiguseks. Grippi haigestumist saab ära hoida ja/või sümptomeid leevendada vaktsineerimise abil. Eelolevaks haigusperioodiks väljatöötatud vaktsiin on A- ja B-gripi viirustüvede vastu. Gripi vaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10-14 päeva peale süstimist ja mõju kestab kuni aasta.

Gripi vastu saab vaktsineerida Raplamaa haigla polikliiniku protseduuride kabinetis. Kaitsesüst 4-valentse gripivaktsiiniga maksab 11. 50 €. Immuniseerida gripi vastu võib vastunäidustuste puudumisel kõiki alates 6.elukuust.

Vaktsineerimise kõrval on ülioluline ka igapäevaste hügieeninõuete (käte pesemine!) järgimine.

Info protseduuride kabinetis tel 489 0 736.

/Terviseameti info põhjal/

RAPLA