Sünnimärkide uuring

Maailmas diagnoositakse igal aastal üle 100 000 ja Eestis üle 200 melanoomi ehk sünnimärgist välja arenenud nahakasvaja. Melanoom on väga ohtlik vähivorm, kuid õigeaegse avastamisega on võimalik kõige halvem ära hoida. Seepärast on igal inimesel oluline regulaarselt jälgida oma nahal toimuvaid muutusi.

Alates juunikuust on SA Raplamaa Haiglas võimalik sünnimärkide kontrollimiseks minna uudsele teledermatoskoopiale ehk sünnimärgiuuringule. Sealt saab erialaarsti ehk dermatoloogi hinnangu e-konsultatsiooni vahendusel. Nii saab patsient professionaalset meditsiinilist nõu oma kodukohas, ilma et ta peaks teise linna erialaspetsialisti vastuvõtule sõitma.   

Uuringu käigus kasutatakse mikroskoobi ja valgussüsteemiga spetsiaalset fotokaamerat ehk dermatoskoopi. Dermatoskoobiga sünnimärgist tehtud pilt aitab näha nahapinna aluseid tunnuseid, mis tavaliselt silmale nähtavad pole. Nahapinna aluste tunnuste hindamine on nahakasvaja varases arengustaadiumis eriti oluline. Pärast piltide tegemist saab need läbi Dermtesti tarkvara saata kiirelt ja mugavalt erialaspetsialistile hindamiseks. Pilte uurivad Eesti tunnustatud dermatoskopistid Dr. Niine Nahakliinikust. Dermatoloog määrab patsiendile diagnoosi ning annab e-teenuste vahendusel edasised juhised.

Tervishoiutöötaja teeb patsiendile muret valmistavast sünnimärgist pildi ning edastab selle erialaarstile ülevaatamiseks. Arst teeb vajalikud uuringud ja teavitab tulemustest patsienti. Kuna pildid säilivad andmebaasis pikemat aega, on võimalik sünnimärgi arengut  aja jooksul jälgida. Pahaloomulise nahakasvaja õigeaegsel avastamisel saab raviga kiiresti alustada.

Inimene peaks uuringule tulema, kui ta nahal esineb kasvav, veritsev, sügelev või muul viisil muutuv sünnimärk. Melanoomi riski võib oluliselt suurendada ka liiga intensiivne päikesevalgus või pidev solaariumi külastamine. Kindlasti tuleks enda sünnimärke tähelepanelikult jälgida ka siis, kui kaebusi ei esine, kuid teie lähisugulastel on esinenud melanoomi või mittemelanoomset nahavähki.

Riina Hallik
Dermtest projektijuht

deramtoskoopTeledermatoskoopia teenus on tasuline. Ühe sünnimärgi uuring maksab 30€. Kui uurimist vajab rohkem sünnimärke, siis iga järgneva uuringu hind on 10€.

Sünnimärkide uuringut on võimalik teha haigla polikliiniku protseduuride kabinetis esmaspäeviti, kolmapäeviti ja neljapäeviti kell 14 – 16.

Uuringu teeb õde Alvina Štraih.

Eelregistreerimine ja info 48 44 050.

drniinenahakliinik

 


mai 2018
E T K N R L P
« märts    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031